Šampony

08.04.2012 08:40

 

1. Sodium Lauryl Sulfate
Víte, že stejná přísada, vytvářející pěnu a mydliny, když si myjete vlasy, se používá v myčkách aut a garážích jakožto odmašťovací přípravek?  
Je to tak. A nejenže působí jako zesílený penetrátor (umožňuje jiným možným jedovatým přísadám proniknout do vašeho krevního oběhu), ale může způsobit

 

  • podráždění pokožky a očí
  • otrávení orgánu
  • neurotoxicitu, endokrinní poruchy, biochemické nebo buněčné změny
  • mutace a rakovinu

Proto se vždy podívejte na složení. Tato přísada má i jiné názvy, napříkladsodium lauryl sulfate, sodium laureth sulfate, ammonium laurel sulfate, sodium dodecylsulfate, sulfuric acid, sodium salt sulfuric acid, A12-00356, Akyposal SDS, Aquarex ME a Aquarex methyl.

2. Dioxan
V lékařském časopise Cancer’s 2007 v přehledu karcinogenních látek je dioxan uveden jako jedna z 216 chemických látek, které souvisely s rakovinou prsních žláz u hlodavců.  
To není nic nového. Souvislost dioxanu s karcinogeny byla poprvé uveřejněna v r. 1965 a potvrzena v r. 1978. O sedm let později FDA (US Food and Drug Administration = Americký úřad pro potraviny a léčiva) toto nebezpečí uznal a požádal výrobce kosmetických přípravků, aby dobrovolně omezily jeho množství na 10 částic v miliónu. Ovšem to se nestalo. Ve skutečnosti reportérka Marla Cone z Los Angeles Times v únoru 2007 uvedla, že všech 18 výrobků pro osobní péči jak pro dospělé, tak pro děti, které nechala otestovat v nezávislé laboratoři, bylo kontaminováno vysokými dávkami dioxanu.

3. Diethanolamin neboli DEA
V jedné z posledních zpráv FDA se uvádí, že přibližně 42 % veškeré kosmetiky obsahovalo DEA, přičemž šampóny měly koncentraci nejvyšší. DEA rovněž reaguje s nitrátovými konzervanty, v důsledku čehož se vytváří nitrosodiethanolamin (NDEA), jenž je známý jako silný karcinogen. 
To je velký problém, neboť DEA zřejmě blokuje vstřebávání cholinu, jenž je mj. výživou pro mozek. Těhotné ženy potřebují zvýšené množství cholinu pro svůj plod, a proto by se měly této přísadě obzvlášť vyhýbat, dokud věda nezjistí další podrobnosti.

4. MSG
Už všichni víme, že bychom se měli ve své stravě vyhýbat MSG neboli glutamátům. Mnozí už na sobě pocítili nepříznivé symptomy jako bolení hlavy, svrbění, žaludeční potíže apod. poté, co pozřeli jídlo se zvýrazňovačem chuti. FDA dodává, že účinky MSG zahrnují znecitlivění, pálení, zvonění v uších, tlaky v obličeji, bolesti hlavy, zvedání žaludku, ospalost, slabost aj.
Ale víte, že MSG neboli monosodium glutamate je pravděpodobně i ve vašem šampónu, často skryt pod názvem aminokyseliny, extrakt z droždí, kyselina glutamová nebo glutamáty?

5. Propylene Glycol 
Toto aktivní činidlo je součástí chladicích kapalin motorů a rozmrazovačů, leteckých odleďovacích přípravků, těsnicích prostředků a tmelů pro pneumatiky, polyuretanových polštářů, pryžových čističů, barev a laků, lepidel, smaltů, glazur a fermeží a v dalších výrobcích ve formě rozpouštědla, detergentu či saponátu. 
A víte, co je zvláštní? Navzdory faktu, že vás všude možně varují, abyste pokožku nevystavovali styku s tímto silným dráždidlem, neboť navíc může poškodit ledviny a vyvolat abnormality u jater, je více než pravděpodobné, že váš šampón jej obsahuje!  

Teď, když jste se dozvěděli o těchto pěti nebezpečných přísadách, odpovězte si sami na otázky: Kdybyste věděli, že vámi vybraná potravina obsahuje všechny tyto jedy…

  • vložili byste ji do vašeho vozíku v supermarketu?
  • dali byste ji svým dětem?

Samozřejmě že ne. Ale v případě šampónu a kondicionéru je to přece bezpečné, protože pokožka nás chrání, že? Kdepak. Skutečnost je taková, že pokožka tyto jedy často propouští. Zatímco toxické látky v potravinách jsou enzymy ve slinách a žaludku často rozloženy a vyplaveny z těla funkcí jater a ledvin, ty, co přijdou do těla skrze pokožku, tuto ochranu minou. A jsou až stokrát silnější! Navíc horká voda otevírá póry, a jedy tak mohou snadněji proniknout do těla.
Jaké je řešení? Abych se přiznala, nevím. Chtěla jsem si mýt vlasy speciálním přírodním mýdlem z USA, ale nebylo to dobré: vlasy se lepily, nešly rozčesat a celkový dojem byl ucouraný. Nyní používám Pantene Pro-V, které výše uvedené toxické látky neobsahuje. Nejsou v něm ani různé vysoce škodlivé parabeny. Tedy, alespoň podle složení. Ale je to skutečně tak? Vždyť výrobci jsou si vědomi větší informovanosti spotřebitelů a mohou klidně klamat!

Zdroj: https://products.mercola.com/shampoo-conditioner/?source=nl

Tvorba webových stránek zdarma Webnode