Jedy v kosmetice

08.04.2012 08:30

 

     Běžná kosmetika obsahuje  konzervační látky jako jsou parabeny, formaldehydy, syntetická barviva a jiné škodlivé látky, které způsobují alergie a jsou podezřelé z toho, že přispívají  ke vzniku rakoviny. Olejové a voskové složky, pokrývající pokožku neprodyšným filmem, jsou nahrazovány chemickou kosmetikou, jež obsahuje mj. parafíny, škodlivé pro játra a  ledviny.

     Další výraznou složkou v krémech je voda, ta vysušuje pokožku, ač si myslíme, že ji jejich používáním vyživujeme. Používáním této kosmetiky tedy svému tělu naopak ubližujeme. Látky těchto výrobků se dostávají po použití přímo do krve a odborníci dokonce tvrdí, že by bylo pro tělo zdravější tyto škodliviny sníst.

     Škodliviny se vyskytují v krémech, šampónech, mýdlech, barvách na vlasy, dekorativní kosmetice a dalších produktech, včetně těch pro děti.

     Japonský Národní institut pro bezpečnost a ochranu zdraví (JNIOSH) tvrdí, že téměř 900 chemikálií používaných v kosmetice je toxických. Tady jsou některé z těch nejhorších, kterým byste se měli určitě vyhnout:

  • Parabeny (methyl, ethyl, buthyl atd.) v deodorantech, antiperspirantech a dalších kosmetických přípravcích imitují účinek ženského hormonu estrogenu, což může vést k růstu nádorů prsu.
  • Sodium lauryl sulphate se používá v nesčetných kosmetických výrobcích a průmyslových čistících prostředcích. Najdete ho téměř ve všech přípravkách pro péči o vlasy, v šampónech, barvách na vlasy nebo odbarvovačích, zubních pastách, tělových šampónech a gelech, tekutých mýdlech, pracích prášcích, pěnách, olejích a solích do koupele. Skutečný problém tkví v tom, že výrobní proces (ethoxylace) kontaminuje SLS 1,4 dioxanem, což je vedlejší karcinogenní produkt.
  • Ftaláty, změkčující složky (přítomné v téměř třech čtvrtinách ze 72 testovaných výrobků), vedou – kromě jiného – k vrozeným defektům reprodukční schopnosti u chlapců a snižují pohyblivost spermií u dospělých mužů.
  • Pižmo, používané jako vůně, se hromadí v těle a může vést k podráždění pokožky, hormonální nerovnováze a rakovině.
  • Syntetické vůně patří k deseti nejznámějším alergenům; mohou mj. vyvolat astma a spustit astmatický záchvat.  
  • Methylisothiazolinone (MIT) je chemikálie používaná v šampónech za účelem omezení růstu bakterií. Může mít zhoubný vliv na nervový systém.
  • Toluen se vyrábí z nafty nebo uhelného dehtu a nachází se ve většině umělých vůní. Trvalé vystavení jeho účinkům vede k chudokrevnosti a snížení počtu krevních buněk, k poškození jater nebo ledvin a může ovlivnit  vývoj lidského plodu.
  • Minerální oleje, parafín a vazelína z ropy pokrývají pokožku jako umělá hmota, ucpávají její póry a usnadňují tvorbu toxinů. Rovněž zpomalují vývoj buněk, což může vést k výskytu předčasných znaků stárnutí, je podezření, že jsou příčinou rakoviny a rozvratu hormonální činnosti.
Tvorba webových stránek zdarma Webnode