Jak poznat přírodní kosmetiku
Nyní jsme u asi nejsložitější otázky - Jak poznám skutečně přírodní kosmetiku? Samozřejmě jako první vodítko mohou posloužit certifikační známky, které zaručují dodržování určitých pravidel. Ne všechna kosmetika je ale certifikována, proto je dobré se alespoň minimálně orientovat v tajemných názvech uvedených ve složení výrobku a dát tak na svůj úsudek.
Čeho si první všimnout:
Složky kosmetických výrobků (ale i potravin) jsou na obale psány sestupně podle množství. To znamená, že to, co je ve složení napsáno jako první, se ve výrobku vyskytuje nejvíce. Pokud je na předních místech Minerální olej/Paraffinum Liquidum, který je vyráběn z ropy, je jasné, že výrobek toho z přírody moc nepobere. (Jsem si vědoma toho, že ropa je také přírodní, ale na pleti skutečně nadělá více neplechy než užitku).
Pod názvy jako Sodium Laureth Sulfate, Amonium Lauryl Sulfate, Cocamidopropyl Betaine atd., se skrývají tenzidy. Vyskytují se např. v šamponech, sprchových gelech, pěnách do koupele - prostě tam, kde má výrobek za úkol vytvořit bohatou pěnu. Tenzidy mohou být jak syntetické ( Sodium Laureth Sulfate - ten nejčastěji používaný), tak i přírodní (např. Amonium Lauryl Sulfate, který se získává z kokosového oleje).
Výrobky se dají konzervovat přírodní cestou, proto vždy, když uvidíte názvy jako Methyl-, Ethyl-, Propyl- či Butylparaben (prostě parabeny) , Sodium Benzoate nebo formaldehyd věřte, že jsou tam jen kvůli své lacinosti a na zdraví rozhodně nepřidají...
Další zkratka PEG deriváty označuje polyethylenglykoly- to jsou emulgátory (tj. látka, která spojí vodu a olej v produktu), které mohou být znečištěny a tím např. rakovinotvorné. Rozhodně k nim existuje i přírodní alternativa, tady si např. můžete přečíst, jak to dělá firma lavera: https://lavera.cz/slozeni.php .
Protože výrobek jako první hodnotíme podle vůně, popř. pak dle vzhledu, je výhodné dát mu přitažlivou vůni a barvu. Existuje mnoho přírodních barviv a vonných látek (éterické oleje), samozřejmě je však levnější využít čarodějku chemii, avšak na toxické vonné látky si dávejte obzvláště velký pozor! Barviva se v kosmetických výrobcích skrývají pod značkou CI xxxxx(např. CI 75470- tj. karmín) a to jak ty přírodní, tak syntetické. Pro spotřebitele je samozřejmě nemožné rozluštit podle pár čísel původ barviva, proto většina firem vyrábějících přírodní kosmetiku uvádí i název barviva (hojně se využívají např. přírodní oxidy).
Když se podíváte na složení výrobku, je jasné, že tam bude spoustu názvů, o kterých jste nikdy ani neslyšeli. Já na tom nejsem jinak, ale mám takové "rychlohodnocení" :), kterým okamžitě vyřazuji výrobky, které si nekoupím. V první řadě se podívám na přední stranu výrobku, co výrobce slibuje. Na mnohých "jako přírodních" výrobcích je napsáno, jaké bylinky máte očekávat. Pak se stačí podívat na složení a pokud jsou na prvních místech botanické názvy (př. Malaleuca Alternifolia, Melissa Officinalis, Myrtus Extract atd.), je jasné, že tam bylinky, popř. ovoce je. Naopak pokud se krčí kdesi vzadu a jako první složky jsou uvedeny tenzidy, emulgátory aj., ihned dávám výrobek z ruky.
Seriozní výrobci uvádějí na obal botanický a anglický název rostliny, ti ještě lepší uvádějí na výrobky jdoucí na český trh i český překlad všech složek (např. Salus či Urtekram).